Tato vizualizace zobrazuje historický vývoj čistého zisku a daně z příjmů energetické skupiny ČEZ od roku 1992 do roku 2023. Graf jasně ukazuje historický kontext změn ziskovosti ČEZ a vývoj daní, které společnost platila.
Na grafu jsou dvě hlavní kategorie:
– Zelené sloupce představují čistý zisk společnosti ČEZ v jednotlivých letech.
– Oranžové sloupce ukazují, kolik bylo v těchto letech zaplaceno na daních z příjmů.
Výrazný skok nastává v roce 2023, kdy čistý zisk dosahuje hodnoty téměř 30 miliard korun, zatímco daň z příjmů dosahuje rekordních přibližně 50 miliard korun, což je také výrazně vyšší než v předchozích letech. Tento vysoký odvod dani z příjmu je zapříčiněn zavedením progresivní daně z příjmů (windfall tax) Fialové vlády pro energetické společnosti.
Podle dřívějšího rozhodnutí české vlády, které hladce prošlo parlamentem, zaplatí energetické společnosti, ale také banky a zpracovatelé ropy, v letech 2023 až 2025 navíc daň ve výši 60 procent z „nadměrných“ zisků. Tato daň se přičítá k běžné dani z firemních zisků, výsledné zdanění tak loni dosahovalo 79 procent ze zisku nad 1,2násobek běžné úrovně minulých let. Letos to má být již 81 procent.
Odpor proti výběru tak vysoké daně postupně narůstá. Nejhlasitěji jsou slyšet menšinoví akcionáři společnosti ČEZ, kteří považují windfall tax za nefér znehodnocování své investice. Stát vlastnící skoro 70 procent akcií totiž stáhne většinu zisku s pomocí daně, o to méně peněz zůstane na výplatu dividendy, ze které musí také odvést 15 procent. Tento krok české vlády také přispívá k nedůvěrě domácímu kapitálovému trhu, kde investoři ztrácejí zájem investovat na českém trhu.